Haber

İpek Kıraç ve Suna’nın Kızları’ndan Şanlıurfa Ziyareti

İpek Kıraç’ın annesi Suna Kıraç’ın ismini yaşatmak ve kız çocukların gelişimi ve eğitime devam etmelerini desteklemek için kurduğu Suna’nın Kızları, birinci yılının akabinde pilot uygulamalar için Şanlıurfa’da resmi temaslara başladı. Şanlıurfa’da öncelikli olarak Eyyübiye ilçesi sonları içinde yapılması planlanan pilot uygulamalar için Valilik ve Suna ve İnan Kıraç Vakfı ortasında bir iş birliği protokolü imzalandı.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı çatısı altında faaliyet gösteren Suna’nın Kızları teşebbüsü kurucusu İpek Kıraç ve Uyum Heyeti Üyeleri birlikte Şanlıurfa’da bir dizi temasta bulundu. Bölgede kız çocukların güçlenmesi için mahallî STK’lar, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü, Aile ve Toplumsal Hizmetler Vilayet Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü ile yürütülebilecek ortak projeler için Valilik’te bir iş birliği protokolü imzalandı.

Şanlıurfa Valisi Sayın Salih Ayhan, İpek Kıraç ve Suna’nın Kızları Uyum Heyeti Üyeleri’ni makamında kabul etti ve bölgenin muhtaçlıkları, kız çocukların okullulaşmasında yaşanan mahzurlar ve muhtemel iş birliği fırsatları görüşüldü. Görüşmeye Suna’nın Kızları Uyum Heyeti Üyeleri Erdal Yıldırım, Oya Ünlü Kızıl, Ayşe İnan, Murat Günel ve Suna’nın Kızları Genel Koordinatörü Burcu Gündüz Maşalacı da katıldı.

Ardından yapılan protokol imza merasiminde Vali Salih Ayhan, kendisinin her vakit birinci önceliğinin eğitim olduğuna vurgu yaptı. Kız çocukların gelişimi ve eğitimi için yapılan her teşebbüsün farklılık yaratacağına inandığını belirten Vali Ayhan, Urfa’da kızların eğitimi için burslar verildiğini, her ay 10 bin kitap dağıtıldığını da lisana getirdi.

Vali Ayhan, “İlimizdeki çocuk sayısı neredeyse bazı şehirlerimizin toplam nüfusundan fazla. Bu nedenle çocuklarımızın, özellikle kızlarımızın geleceğine yönelik atılacak her adım bizim için çok değerli. İpek Hanım’ın bu meseleyi kendisine dert edinmesi, peşine düşmesi, buralara kadar gelmesi ve Rahmetli Annesi Suna Hanım’ın adı için bu konunun takipçisi olması bizi de çok mutlu etti” diye konuştu.

İpek Kıraç da “Bizler bu denli önemli meselelere İstanbul’dan çözümler öneremeyiz. Her sorunun çözümünü de en iyi o sorunun içinde yaşayanlar, sahipleri bilirler. Bizim amacımız; bu sorunu birlikte çözmek için bütün paydaşları bir araya getirmek, buna alan açmak, kolaylaştırmak, ilk adımı atmak, eksik parçayı tamamlayabilmek olmalıdır” dedi.

İş birliği protokolünün maksadı “Kız çocukların özgün ihtiyaçlarını gözeterek, dezavantajlı durumdaki çocukların her türlü riskten korunması, psikososyal gelişimlerinin desteklenmesi, çocukların koruyucu ve önleyici hizmetlere ve eğitim imkânlarına erişimlerini kolaylaştırmak için kapsayıcı ve sürdürülebilir çalışmalar yürütülmesi” halinde özetlendi.

STK’larla buluşma

İpek Kıraç ve Suna’nın Kızları grubu daha sonra bölgenin değerli STK’larıyla TEGV Sevgi ve Erdoğan Gönül Eğitim Parkı’nda bir ortaya geldi. Toplantıda kız çocukların okullulaşması üzerindeki pürüzler, lokal güçlendirme potansiyelleri, istihdam, kapasite artırımı üzere bahisler ve kolektif bir bakış açısı ile yaratılabilecek değişim konuşuldu.

Kız çocuklar ve bayanlar da anlattı

İpek Kıraç ve Suna’nın Kızları takımı 11 Kasım 2022 günü de Giysili Köyü’nde Hayata Takviye Derneği’nin kolaylaştırıcılığında 14-18 yaş ortası kız çocuklarla sohbet ederek, hayallerini ve değişim isteklerini dinledi.

Eyyübiye Belediyesi Kültür ve Toplumsal İşler Müdürlüğü’nün konut sahipliğinde çocuk yaşta zorla evlendirilmiş ve okulu bırakmak zorunda kalmış Şanlıurfa’da yaşayan bayanlarla da sohbet eden Suna’nın Kızları takımı, müşahedelerini raporlaştırarak pilot uygulama alanlarını süratle belirleyecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu