Ekonomi

FOMC tutanaklarından elde edilen dolar kazançları kısa ömürlü olabilir

Investing.com — Çarşamba günü, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 1 Mayıs toplantısına ilişkin tutanaklarının açıklanması, beklenenden daha şahin bir duruşa işaret ederek ABD dolarına geçici bir destek sağladı. Tutanaklar, politikanın “iyi konumlandırılmış” olduğu düşünülürken, birçok üye arasında gerekirse ek faiz artışları gerçekleştirmeye açık olunduğunu ortaya koydu. Ayrıca, “birçok” katılımcı arasında mevcut politikanın ekonomik endişeleri gidermek için yeterince kısıtlayıcı olup olmadığı konusunda bir tartışma vardı.

Tutanakların şahin tonu, Mart ayında açıklanan yüksek enflasyon oranları ve güçlü istihdam piyasası bağlamında ortaya çıkmıştır. Nisan ayındaki olumlu verilere rağmen, aralarında Neel Kashkari ve Chris Waller’ın da bulunduğu bazı FOMC üyeleri enflasyona ilişkin endişelerinin devam ettiğini ifade etmişlerdir. Bununla birlikte, FOMC’nin genel duyarlılığı Mayıs toplantısından bu yana daha az şahin olmaya kaymış olabilir.

Bugün, hem ABD hem de Avro Bölgesi’nden Satın Alma Yöneticileri Endeksleri (PMI) de dahil olmak üzere yeni ekonomik veriler açıklanacağı için doların gücü mercek altında. Avro Bölgesi’nin PMI rakamlarının ABD’ye kıyasla daha olumlu bir görünüm sunması bekleniyor. Buna ek olarak, Nvidia’nın dünkü piyasa kapanışından sonra açıklanan güçlü kazanç raporu, risk duyarlılığının artmasına katkıda bulunabilir.

Bugünkü ABD ekonomik takviminde yeni konut satışları, Kansas City Fed İmalat Faaliyetleri anketi ve işsizlik başvuruları verileri de yer alıyor. Dolar Endeksi (DXY) 105,0 seviyesinin üzerindeki konumunu korumakta zorlanıyor, ancak 31 Mayıs ABD Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) açıklamasına kadar dolarda kademeli bir değerlenme göz ardı edilmedi.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu