Ekonomi

Emtia fiyatlarındaki artış enflasyon görünümünü zorluyor

İyileşen küresel büyüme görünümü karşısında emtia fiyatları, enflasyon beklentileri ve merkez bankası faiz politikaları için yeni bir zorluk oluşturuyor. Wall Street, Mart ayı tüketici fiyat enflasyonu raporunu beklerken bu gelişmeye özellikle dikkat ediyor.

Son istihdam raporu, Federal Rezerv’in olası faiz indirimlerinin zamanlamasının yeniden değerlendirilmesine yol açtı ve piyasa duyarlılığı artık Haziran ayının bir politika değişikliği için belirsiz olduğunu düşünüyor.

Avrupa ve Kanada’daki merkez bankalarının Haziran ayında faiz indirimine gitmesi beklenirken, bu hafta olasılıklar dalgalandı. Avrupa Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası ve Kanada Merkez Bankası bu gelişmeleri yakından takip ediyor.

Çin’in imalat sektörü, güçlü ABD ekonomisinin yanı sıra enerji ve metal fiyatlarını yukarı çeken önemli bir toparlanma belirtisi gösteriyor. Şangay bakır fiyatları Salı günü yeni zirvelere ulaşarak büyük ekonomilerdeki imalat sektörüne ilişkin iyimserliği yansıttı.

Bakır vadeli işlemleri bugüne kadar yaklaşık %10 artış gösterdi. Altın fiyatları 2024 yılında yaklaşık %12 yükselirken, CRB temel emtia endeksi %15 artış gösterdi.

ABD ham petrol fiyatları 2024 zirvesinden biraz gerilemiş olsa da, yıl başından bu yana %20’den fazla artış göstermiştir. Emtia fiyatlarındaki bu artış, kaynak sektöründeki hisse senetleri için bir nimet olsa da %2 hedefini aşan enflasyon oranlarıyla boğuşan merkez bankacıları için işleri zorlaştırıyor.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, enflasyonla mücadeleyi erken gevşetmemenin önemini vurgulayarak, enflasyonun düşmemesi halinde faiz indirimlerinin bu yıl gerçekleşmeyebileceğini öne sürdü. JPMorgan CEO’su Jamie Dimon da hissedarlara gönderdiği yıllık mektupta, dirençli bir ekonomi ve yüksek kamu harcamalarının kalıcı enflasyona ve piyasanın şu anda beklediğinden daha yüksek faiz oranlarına yol açabileceği uyarısında bulundu.

New York Fed’in son anketi enflasyonla ilgili karışık algıları ortaya koymuş, katılımcılar enflasyonun bir yıl sonra %3’te kalmasını beklerken, üç yıllık görünümlerini %2,9’a yükseltmiş, ancak beş yıllık görünümlerini %2,6’ya düşürmüştür. İş güvenliği ve borç geri ödemelerine ilişkin endişeler de halk arasında giderek artıyor.

Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee, ABD merkez bankasının mevcut faiz oranı seviyelerini çok uzun süre korumanın potansiyel ekonomik zararlarını tartarak koruması gereken hassas dengeyi vurguladı.

Hisse senedi piyasasında, Pazartesi günü vadeli işlemlerde çok az bir hareketle yatay sona erdi. Birkaç büyük ihale öncesinde, ABD Hazine tahvillerinin getirileri gevşedi ve 10 yıllık getiri %4,40’ın altına düştü. Dolar da gevşedi. ABD’nin borç yüküne ilişkin endişelere rağmen Morningstar DBRS, ABD Hazinesi’nin AAA kredi notunu yeniden teyit etti.

İleriye baktığımızda, kurumsal kazanç sezonu Cuma günü başlıyor ve S&P 500‘ün ilk çeyrek için %5 kar büyümesi ve %3 gelir artışı göstermesi bekleniyor. Tahminler, kazanç artışının yıl sonuna kadar %14’e kadar hızlanabileceğini gösteriyor. 2024 için yıllık kazanç artışı tahmini %10’un biraz altına ayarlandı ve 2025 görünümü yaklaşık %14’e kadar yukarı doğru revize edildi.

Salı günü ABD piyasalarının gündeminde Mart ayı NFIB küçük işletmeler anketi ve İsviçre Ulusal Bankası Başkan Yardımcısı Martin Schlegel’in konuşması yer alıyor. Ayrıca, ABD Hazinesi 58 milyar dolarlık 3 yıl vadeli tahvil satacak.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu