Haber

Borrell, İsrail saldırılarında ölen sivillerden Hamas’ı sorumlu tuttu

Filistin-İsrailçatışma ve Gazze’yeİnsani yardımın ulaştırılmasının yanı sıra Ukrayna ve Karabağ gibi konuların görüşülmesi için bir araya gelen Avrupa Birliği ülkelerinin dışişleri bakanları da konuşma yaptı. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Herhangi bir sivilin ölümü konusunda da aynı derecede endişe duymalıyız. Yahudi halkına yönelik en büyük saldırılardan biriyle karşı karşıya olan İsrail’e güçlü destek gösteriyoruz. Ancak Hamas kurbanı olarak hayatını kaybeden Filistinlileri de düşünmeliyiz.”sözlerini kullandı.

17. gününe giren Filistin-İsrail çatışmasının tırmanmasının hemen ardından AB, yaptığı çok sayıda açıklamada yalnızca İsrail’i desteklerken, birlik de İsrail’in hukuki savunma hakkına vurgu yaptı ve Gazze Şeridi’ne yönelik ayrım gözetmeksizin yapılan saldırıları ‘meşru’ buldu.

AB Komisyonu’nun komşuluk ve genişlemeden sorumlu üyesi Oliver VarhelyiFilistin’e yönelik tüm yardım ve işbirliğinin durdurulduğunu duyurdu.

Daha sonra gazetecilere konuşan İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel AlbaresVarhelyi’nin Filistinlilere yapılan kalkınma yardımını dondurma kararı ‘Tek taraflı bir karar olduğuna inanıyorum’Albares, karar açıklanmadan önce ne kendisine ne de diğer üye ülkelerin dışişleri bakanlarına danışılmadığını veya bilgilendirilmediklerini kaydetti.

Daha sonra AB ülkelerinde bu tutumun sert eleştirileri ve Avrupa kamuoyunun temsilcileri ve özellikle militarist açıklamalar yapan gazeteciler tarafından dile getirilen ‘çifte standart’ suçlamaları nedeniyle Avrupa Komisyonu (AK) Başkanı Ursula von der LeyenBazıları da dahil olmak üzere diğer Avrupalı ​​yetkililer çatışmalara ilişkin tutumlarını bir miktar yumuşattı.

Ancak ateşkes çağrısı hâlâ yapılmazken Borrell ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, AK’nin sert açıklamalarını düzeltmek zorunda kaldı.

Filistin’e önceden planlanan tüm yardımlar yeniden başlatılırken, İsrail’den uluslararası hukuka uyması istendi.

haber-karaisali.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu