Haber

Yerel gazeteler reklamların artmasıyla nefes alacak

Basın İlan Kurumu Genel Kurulu tarafından önerilen Resmi İlan Fiyat Tarifesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı. 13 Aralık 2022 tarih ve 32042 sayılı sayısında yayımlanmıştır.

Gazetelerin resmi duyurular karşılığında başta devlet kurumları olmak üzere ilgili yerlerden alacağı ücrette yüzde 58,73 artışla yüzde 100’e çıkarıldı.

Önümüzdeki yıl yürürlükte

Söz konusu tarife 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

sütun inç 50 binin altına 70 TL

Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan yeni Resmi İlan Fiyat Tarifesi’ne göre tek sütunda yer alan bir santimetrelik resmi ilanların günlük fiili satış fiyatı 50 binin altındaki gazeteler için KDV hariç 70 Türk Lirası olarak fiyatlandırılacak.

Trajedisi 50 bini geçenlere kolon çıyan 100 TL

Söz konusu resmi ilan fiyatı, fiili satış ortalaması günlük 50 bin adetten az olmayan gazeteler için KDV hariç 100 Türk Lirası üzerinden hesaplanacaktır.

yüzde 100 zam

Böylece, 2023 Yılı Resmi İlan Fiyat Tarifesinde günlük satışı ortalama 50 binin altında olan gazetelerde yüzde 100, diğer gazetelerde yüzde 58,73 artış sağlandı.

Temmuz ayı itibarıyla günlük satışı 50 binin altında olan gazeteler için uygulanan tek köşe yayın ücreti 35 liradan 70 liraya; Günlük tirajı 50 bini geçen gazeteler için uygulanan tek sütun yayın ücreti 63 liradan 100 liraya yükseltildi.

Yazı tipi boyutu ve yazı tipi için standart gereksinim

Karara göre duyuru metinlerinin dizgisinde önceki yıllarda olduğu gibi. “Arial” Yazı büyüklüğü ve günlük satış ortalaması 50 binin altında olmayan diğer gazeteler için 9 punto, diğer gazeteler için ise 10 punto kullanılması zorunlu olacak. Resmi ilanların 5 cm’lik kısmında 10 punto yazı harflerinin kullanımında en az 12 satır, 9 punto yazıların kullanımında ise en az 14 satır metin kullanılmalıdır.

Reklam başlıkları için de standartlar vardır.

Resmi ilanların başlıkları, ilanların metni ile orantılı olacak, ancak başlık dahil 200 sütun-inç üzerindeki resmi ilanların başlıkları 24 punto, 100 ila 200 sütun-inç ortasındakiler 20 punto, 50 ila 100 sütun-inç ortasındakiler 16 punto, 50 sütun-inç altındakiler. 14 puandan fazla olamaz.

Ayrıca, fiili günlük satış ortalaması 50 bin adetten az olmayan gazeteler için 32 milimetre, diğer gazeteler için 37 milimetre tek sütun genişliği kabul edilecek. Bir sütunu kesen resmi ilanlarda ise sütunların ortasındaki boşluklar 3 milimetre üzerinden hesaplanmaya devam edecek. İlan başlığı ile reklam metninin ortası 3 milimetre, reklam çerçeve kalınlığı 0,5 milimetre, yazı ile çerçeve arasındaki boşluklar 3 milimetre olacaktır.

Sözcüklerin ortasında bir karakter boşluğu bırakılacaktır.

Büyük puntolu veya sütunları dar ilanlar ile satır ve kelime ortasında gereğinden fazla boşluk bulunan ilanlarda bu açıklamalar çerçevesinde hesaplama uygulamasına devam edilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu