Ekonomi

Türkiye ve Almanya Ticaret Hacmini 50 Milyar Dolara Çıkarmayı Hedefliyor

TİCARET Bakanı Ömer Bolat, “Almanya ile Türkiye arasındaki karşılıklı ticaret hacmi 2022 yılında 45 milyar dolardı. Bu yıl sonunda ikili ticaret hacmimizin 50 milyar doları aşmasını bekliyoruz.”

Bakan Bolat, Almanya Ekonomi ve İklim Savunma Bakanı Robert Habeck, Türkiye-Almanya Ekonomi ve Ticaret Ortak Komitesi’nin (ETOK/JETCO) 4. Dönem Toplantısı protokolünü imzaladı. Bakanlıktaki basına kapalı toplantının ardından Bolat ve mevkidaşı Habeck basın açıklaması yaptı. Almanya ve Türkiye’nin tarih boyunca iki dost ve müttefik ülke olduğunu belirten Bolat, “Almanya’daki Türk kökenli vatandaşlarımız ikili ilişkilerimizi zenginleştiren temel faktörlerden biridir. Almanya ile Türkiye arasındaki üst düzey siyasi ilişkilerin de önemli olduğuna inancımız tamdır.” Önümüzdeki dönemde ticari ve ekonomik ilişkilerimize Türkiye’nin olumlu yansımaları olacak. 2022 Almanya ile Türkiye arasındaki karşılıklı ticaret hacmi 2022’de 45 milyar dolardı. Bu yıl sonunda ikili ticaret hacmimizin 50 milyar doları aşmasını bekliyoruz. Ülkemizde Alman sermayeli veya Alman sermayesi ile kurulmuş 8 binden fazla şirket faaliyet gösteriyor. 2022 sonu itibarıyla Almanya’nın ülkemizdeki doğrudan yatırımları 23 milyar 100 milyon dolar seviyesini aştı. Yapabileceğimize inanıyoruz. Yeni fırsatlar yaratarak karşılıklı ticaretteki işbirliğimizi ve yatırımlarımızı daha da artırmak.Ülkemiz ile Almanya arasında ekonomik ve ticari ortak koordinasyon mekanizması kapsamında Türkiye ve Almanya’nın üst düzey özel sektör temsilcileri, özel sektör şemsiye kuruluşları ve şirket temsilcileri de ayrıca ETOK/JETCO toplantımıza katılarak katkılarını sundular” dedi.

Bolat, mevkidaşı Habeck ile karşılıklı imzaladıkları ETOK protokolüyle iki ülke arasındaki ilişkilerin her alanda derinleştirilmesine yönelik anlaşmayı kayıt altına aldıklarını belirtti. ETOK’un 5’inci toplantısı gelecek yıl Berlin’de yapılacak.

haberselim.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu