Haber

Sudan’daki çatışmalarda 20 kişi öldü

Sudan’ın başkenti Hartum’da ordu ile Çevik Güçlendirme Güçleri (HDK) arasında çıkan çatışmalarda 20 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Görgü tanıkları, Hartum’un güneyindeki Zırhlı Birlikler karargâhının çevresindeki mahallelerin hava bombardımanı altında olduğunu belirtti.

Ordu, Hartum’un Erkevit, Sahafa ve Mamura mahallelerinde HDK’ya ait mevzileri hedef alırken, bölgeden büyük patlamalar duyuldu ve dumanlar yükseldi.

Ülke basınında yer alan haberlerde, Hartum’un güneyindeki Kelakla İlçesi’nde çıkan çatışmalarda aralarında çocukların da bulunduğu 20 sivilin hayatını kaybettiği belirtildi.

Ayrıca Hartum’un batısındaki Umdurman kentinin Umbedda ve Sevra mahalleleri de yoğun bombardıman altında kaldı.

Ayrıca Ordu Mühendisler Birliği’nin Umdurman’daki karargâhına yakın mahallelerde de ağır silahlarla şiddetli çatışmalar yaşandı.

Çatışmalara ilişkin ne ordudan ne de HDK’dan resmi bir açıklama gelmedi.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma çıktı

Sudan ordusu, bir zamanlar desteklediği ancak bağımsız ve paralel bir ordu gibi hareket etmesi nedeniyle tehdit olarak gördüğü HDK’nın 2 yıl içinde orduya tam entegrasyonunu istiyordu.

HDK’nın yaklaşık 10 yıllık bir süreçte sivil hükümetin bunu kabul edebileceğini açıklamasıyla başlayan savaş sözü ve gerilim, 15 Nisan sabahı başkent Hartum ve çeşitli kentlerde silahlı çatışmaya dönüştü. partiler.

Hartum ve çevresinde, özellikle batı kentleri olmak üzere 5’inci ayına giren şiddetli çatışmalarda, çoğu sivil olmak üzere 3 binden fazla kişi hayatını kaybetti, on binlerce kişi de yaralandı.

Birleşmiş Milletler, Sudan’daki çatışmalar nedeniyle 4,3 milyondan fazla kişinin yerinden edildiğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu