Ekonomi

Roche hisseleri, obezite ilacının erken aşama denemesindeki olumlu sonuçların ardından yükseldi

Roche (RHHBY) hisseleri, Carmot Therapeutics’in CT-388 adlı obezite tedavisine yönelik yeni ilacının ilk klinik deneyinden olumlu sonuçların açıklanmasının ardından Perşembe günü Avrupa piyasalarında %4’ün üzerinde artış gösterdi.

İsviçreli ilaç şirketi, klinik çalışmaların ilk aşamasının, obeziteye sahip yetişkin katılımcılarda 24 haftalık bir sürenin ardından plasebonun etkisi göz önüne alındığında ortalama %18,8’lik bir kilo azalmasına işaret ettiğini duyurdu.

Aralık ayında Roche, Carmot’u 2,7 milyar dolarlık bir ilk ödeme karşılığında satın alarak Novo Nordisk ve Eli Lilly gibi obezite tedavisi sektörünün önde gelen şirketleriyle rekabet etmek üzere pazara girdi.

Haftada bir kez enjeksiyon yoluyla uygulanan CT-388 ilacı, Lilly’nin Mounjaro (Zepbound) ilacına benzer bir şekilde GLP-1 ve GIP olarak bilinen bağırsak hormonlarının aktivitesini kopyalamak üzere tasarlanmıştır.

Obezite tedavileri pazarının 100 milyar dolarlık bir değere ulaşacağı öngörüldüğünden, klinik deneylerden elde edilen ön sonuçlar bile şirket hisselerinin değeri üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Jefferies’deki piyasa analistleri CT-388 için yapılan testlerin ilk aşamasından elde edilen sonuçların umut verici olduğunu belirttiler; ancak, ilacın ticari uygulanabilirliğini belirlemeden önce dikkate alınması gereken pazarın yoğun rekabetçi doğası nedeniyle hala belirsizlikler olduğunu ve Roche’un kardiyovasküler sektöre stratejik girişinin akıllıca mı yoksa pahalı mı olduğunu da belirttiler.

Dozaj ayarlama süreci, ilacın tolere edilebilirliği ve kilo azaltma modeli hakkında daha fazla bilgi almayı dört gözle bekliyorlar. Bugün hisse senedi değerinde bir artış bekliyorlar, ancak araştırma ve geliştirmenin verimliliğine ilişkin devam eden endişelerle birlikte önlerinde önemli bir yolculuk olduğunu da kabul ediyorlar.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Ek ayrıntılar için Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

celtikhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu