Ekonomi

Küresel piyasalarda baskı artıyor

Merkez bankalarının sıkılaştırma dozunu artırmasıyla birlikte borsalarda küresel bir düşüş yaşanıyor.

MSCI Dünya Endeksi, %1’in üzerinde kayıpla Mart 2023’ten bu yana en sert haftalık düşüşüne doğru ilerliyor. Asya’daki bir tatilden dönen Hong Kong Hang Seng endeksi yüzde 2’ye yakın kaybediyor. Perşembe gününü yüzde 0,4 artışla kapatan S&P 500 vadelileri, düşük risk iştahının yansıması olarak yüzde 0,4 geriledi.

Powell’ın açıklamalarının ardından ABD 2 yıllık tahvil faizi yüzde 4,78 ile Mart ayının en yüksek seviyesine ulaştı. Riskten kaçınma güdüsü döviz piyasalarına da yansımıştır.

Bloomberg Dolar Endeksi, yüzde 0,6 artışla bir ay içindeki en hızlı haftalık kazancını kaydetme yolunda ilerliyor. Dolar karşısında bu sabah Avustralya doları ve Norveç kronu gibi emtia ihraç eden ülkelerin para birimleri gelişmiş ülke para birimleri karşısında değer kaybediyor.

Brent petrol, yüksek faiz oranlarının talebi erozyona uğratacağı korkusuyla Perşembe günü yaklaşık yüzde 4 kaybetti. Brent de bu sabah yüzde 1,2 düşüşle 73,26 dolardan işlem görüyor. Spot piyasada bir ons altın yüzde 0,1 artışla 1.915 dolardan işlem görüyor.

Yellen’den resesyon çıkışı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD ekonomisinin resesyona girme ihtimalinin zayıfladığını belirtti. Yellen, Bloomberg ile yaptığı bir röportajda, durgunluk olasılığının düştüğü görüşünü desteklemek için işgücü piyasasının güçlü kalmasına ve enflasyondaki son düşüşe işaret etti.

Buna rağmen Yellen, enflasyonla mücadele sürecinde tüketim harcamalarının yavaşlaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Çekirdek enflasyonun halen yüksek seviyelerde olduğuna işaret eden Yellen, enflasyonun yüzde 9’dan yüzde 4’e gerilediğine işaret ederek, konut piyasasındaki düzeltmeyle birlikte daha fazla düşüşlerin yolda olduğunu söyledi.

bahcelievler-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu