Haber

Kocaeli’de 14 yıl sonra yakalanan cinayet zanlıları davasında karar açıklandı

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde kayıp bir kişiyi öldürdüğü iddiasıyla 14 yıl sonra yakalanıp yargılanan sanıklardan biri ağırlaştırılmış müebbet, diğeri 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mahmut Şahin’i öldürdüğü iddiasıyla gözaltına alınan Serdar T. ile sanık ve müşteki Mustafa Ş.’nin avukatları tutuklandı. katıldı.

Duruşmada, önceki duruşmaya ilişkin Cumhuriyet savcısının hazırladığı esasa göre mütalaanın yeniden okunmasının ardından kendisine söz verilen müşteki Mustafa Ş, şikayetinin devam ettiğini belirterek sanıkların cezalandırılmasını istedi.

Sanık Serdar T., mütalaayı kabul etmediğini belirterek, öncelikle beraatına karar verilmesini, mahkemenin aksi yönde karar vermesi halinde lehindeki kararların uygulanmasını talep etti.

Sanıkların avukatları yazılı savunmalarını yineleyerek müvekkillerinin beraatini ve tahliyesini talep etti.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Serdar T.’nin “kasten kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Ayrıca sanıklardan AY’nin “yalan yere yemin” suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar veren heyet, “suç delillerini yok etme ve gizleme” suçundan beraatına karar verdi. firari sanık FS ve tutuklama kararının devamı.

Etkinlik

Gölcük’te yaşayan ve aralarında herhangi bir akrabalık bağı bulunmayan Mahmut Şahin (23) ve Nihat Şahin’in (30) 2007 yılında kaybolmalarının ardından aileleri kayıp başvurusu yapmış, kayıp kişiler hakkında herhangi bir bilgi ve bulguya ulaşılamamıştır. .

Faili meçhul cinayetleri aydınlatma çalışmaları kapsamında, 14 yıl aradan sonra konuyu yeniden ele alan ve soruşturmayı derinleştiren Kocaeli Emniyet Müdürlüğü ekipleri, olayla ilgili olduğu değerlendirilen 4 şüpheliden birinin kimliğini tespit etti. zanlılardan biri yurt dışındaydı ve Yusuf ZB başka bir kabahatten cezaevindeydi. Şubat 2021’de düzenlediği operasyonda Serdar T. (38) ve AY’yi (51) gözaltına aldı.

Serdar T., nöbetçi hakimlik tarafından tutuklandı, AY ise denetimli serbestlik kapsamında serbest bırakıldı.

Nihat Şahin cinayetine ilişkin 15 Eylül 2022’de görülen duruşmada, “kasten adam öldürme” suçundan 25 yılı, “hırsızlık” suçundan 3 yıl 4 ay olmak üzere toplam 28 yıl 4 ay tutuklu bulunan Serdar T., ve başka bir kabahatten cezaevine giren Yusuf ZB. “Suç delillerini yok etmek, gizlemek veya değiştirmek” suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

haber-dursunbey.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu