Sağlık

Kanal tedavisi nedir ve nasıl yapılır? Kanal tedavisi ne kadar sürer, tekrar yapılabilir mi?

Kanal tedavisi merak edilen bahislerin ortasında. Birçok kişinin araştırdığı kanal tedavisi nedir, nasıl yapılır ve kanal tedavisi ne kadar sürer soruları gündeme gelmektedir. Kanal tedavisi nedir, nasıl yapılır ve kanal tedavisi ne kadar sürer, tekrar yapılabilir mi? Kanal tedavisi nedir ve nasıl yapılır? Kanal tedavisi ne kadar sürer, tekrar yapılabilir mi? Detaylar burada…

KANAL TEDAVİSİ NEDİR?

Kanal tedavisi, çürümüş veya enfekte olmuş bir dişi kurtarmak için yapılan bir uygulamadır. Her diş çürüğüne endodontik tedavi (kanal tedavisi) uygulanmaz. Diş çürüğüne dolgu ile müdahalenin yetersiz kaldığı durumlarda, iltihaplanma varsa, diş çürüğü ilerlemişse, ağrılı ve ağrılı ise diş kanal tedavisi tekniği uygulanır.

KÖK TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Her ağrıyan veya çürüyen dişe kanal tedavisi uygulanmaz. Bakterilerin neden olduğu ve hafif ağrı belirtileri gösteren ya da hiç ağrı göstermeyen bu morlukların tedavi edilebilmesi için sadece dolgu ile tedavi edilir. Diş bu aşamada tedavi edilmezse bakteri dişin çekirdeğine ilerleyerek iltihaba neden olur. Bu durumda kanal tedavisi yöntemi uygulanır.

Kişinin kanal tedavisine ihtiyacı olduğuna dair bazı belirtiler vardır. Bunlar:

  • Çiğnerken veya basınç uygularken şiddetli diş ağrısı
  • Sıcağa veya soğuğa duyarlılık (ağrı)
  • diş renklenmesi
  • Yakındaki diş etlerinde şişlik ve hassasiyet

KANAL TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER?

Köklenecek dişin çekirdeği canlı ise ve kişinin genel bir sağlık sorunu yoksa tedavi öncesi antibiyotik kullanımına gerek yoktur. Ancak enfeksiyonun ilerlediği durumlarda ve diş hassasiyeti durumunda doktor tarafından antibiyotik verilebilir. Kanal tedavisi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazı durumlarda ek işlemler gerekebilir. Bu durumda doktorunuz sizi süreçler hakkında bilgilendirecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu