Haber

II. Abdülhamid’in petrol haritası gerçek mi?

II. Abdülhamid’in petrol haritası! II. Abdülhamid’in petrol haritasının gerçek olup olmadığını araştırıyor. Harita, Osmanlı İmparatorluğu’nun petrol rezervlerini gösteriyor. TPAO’nun bugünkü arama alanlarının haritasına göre, II. Abdülhamid’in petrol haritası gerçek mi? Sorusunun cevabını buldu. Peki II. Abdülhamid’in petrol haritası gerçek mi? Detaylar…

Padişah II. ABDULHAMİD’İN PETROL HARİTASI GERÇEK Mİ?

Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit’in bir asır önce başlattığı petrol arama çalışmaları ve çalışmaları sonucunda hazırlanan petrol haritasının gerçek olduğu ortaya çıktı. TPAO’nun bugün arama yaptığı bölgelerin haritasına göre Türkiye’de Şırnak, Mardin, Diyarbakır, Bitlis ve Hakkari civarında petrol rezervleri bulunuyor.

II. Şırnak Üniversitesi Maden Yüksek Mühendisi Doç. Öykü Alım, “Osmanlı Devleti’nin 34. Padişahı II. Abdülhamit’in o dönemde 1889 yılında Akdeniz’de petrol gazı bulunduğunun tespit edilmesinin ardından II. Abdülhamid yeniden yeni çalışmalara başlamış ve bu çalışmalarda yabancı ve Türk mühendisler görev almıştır. . Bu çalışmalar sonucunda “Haritada bir harita oluşturuldu. Haritada çoğunluğu Irak bölgesine ait 65 nokta belirlendi. Ancak Irak ile birlikte Türkiye’nin sonundan Cizre, Şırnak, Mardin, Diyarbakır, Bitlis ve Hakkari civarında petrol rezervlerinin olduğu belirtiliyor” dedi.

Bilgin, “Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ülkemizde bu rezervlerle ilgili çalışmalarını sürdürüyor” dedi. Bunu göz önünde bulundurduğumuzda iyi ve kaliteli bir yağ olduğunu görebiliriz. Cudi-Gabar Dağı’nda çıkarılan petrolümüz 2600 metre ve 2700 metrede sondaj yapılmıştır. Şırnak ve çevresinde çok fazla petrol rezervi olabileceğini düşünüyorum. Bu rezervler aynı zamanda derin bir derinliğe sahiptir. Sondajla tespit edilebileceğini düşünüyorum” dedi.

“ÜLKE EKONOMİSİNE GÜNDE 8 MİLYON DOLAR KATKI SAĞLAYACAK”

Sık ve derin sondajlarla bunların daha da ortaya çıkacağını değerlendiren Bilgin, “Şu anda orada 1 milyar varil rezerv olduğu tespit edilmiş olup, son açıklamalara göre günde 100 bin varil üretim yapılması planlanıyor. 100 bin varil üretim yapılırsa Türkiye’nin tüketimi 800 bin varil civarındadır.Bin ile 1 milyon varil arasında tükettiği bilinmektedir.Türkiye tüketilen petrolün yaklaşık 80 bin varilini üretmektedir.Şırnak’taki petrol ile bu Oran yüzde 10’lardan yüzde 20-25’lere çıkacak. Ek maliyeti de düşünürsek 8 milyon dolar civarında olacak. Ülkemizin ekonomisine günlük gelir gelecek” dedi.

demrehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu