Haber

Hizbullah, Lübnan’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Marada Hareketi lideri Franci’yi destekleyecek

Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Hristiyan Marada Hareketi lideri Süleyman Franci’yi destekleyeceklerini açıkladı.

Hizbullah lideri Nasrallah, video konferansla katıldığı parti programında ülke gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Nasrallah, Hizbullah’ın 2006’dan beri müttefiki olan Özgür Hristiyan Yurtsever Hareketi’nin (ÖYH) lideri Cibran Basil ile 4 aydır sonuçlanmayan cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili bir görüşme gerçekleştirdiğini bildirdi.

Görüşmede Nasrallah, Basil’e Hizbullah’ın bu süreçte desteklediği cumhurbaşkanı adayının Franci olduğunu söylediğini belirterek, “Hizbullah’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde doğal olarak desteklediği aday ve istenilen özelliklere sahip olduğu düşünülen kişi de Süleyman Franci’dir.” söz konusu.

Nasrallah, ÖYH ile Hizbullah arasında 6 Şubat 2006’da imzalanan “Mar Mikail Anlaşması”na atıfta bulunarak, “Başından beri anlaşmaya bağlı kaldık ve hala bağlı kalmaya kararlıyız. Ancak bu anlaşmadan dönmedik. Bizi bir partiye soktuk ve hala iki partiyiz. Karşı tarafa Meclis Başkan adaylarını dayatma zorunluluğu yok.” söz konusu.

Nasrallah, ÖYH’den seçilen ve görev süresi 31 Ekim 2022’de sona eren 13. Cumhurbaşkanı Michel Aoun’a verdikleri desteğin söz konusu anlaşmadan kaynaklanmadığını belirtti.

ÖYH lideri Basil, partisinin hükümetteki eski etkisini korumak için cumhurbaşkanının partisinden yeniden seçilmesinde ısrar ediyor.

Mişel Aoun’un görev süresinin sona ermesinden bu yana Lübnan Meclisi’nde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimi için 11 oturumda hiçbir aday yeterli oy alamadı. Meclis Başkanı Nebih Berri, 12. oturum için henüz tarih açıklamadı.

alacahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu