Haber

Fidan Ataselim yazılarıyla Gazete Duvar’da

DUVAR- Fidan Ataselim, Türkiye’de feminist ve kadın hareketi, kadın cinayetleri, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasaya ve toplumsal cinsiyet eşitliğine ilişkin değerlendirmeleri ile Gazete Duvar yazılarına başlıyor. Gazete Duvar okurları kadın hareketinin gündemini Fidan Ataselim’in analizleriyle takip edecek. Ataselim’in ilk yazısı bu gece yayınlanacak.

Eşitlikçi Feminist mücadele insanı Ataselim, 2010 yılında Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu kurucuları arasında yer aldı ve halen platformun Genel Sekreterliğini yürütüyor. 2017 yılında gerçekleştirilen kitlesel “Kıyafetime Karışma” yürüyüşünün organizasyonunda ve ardından Kadın Meclisleri’nin kuruluşunda çalıştı. 2022 yılında The Guardian’ın ilham veren kadınlar listesine dahil edilen Ataselim, 2024 yılında CNN International’ın hazırladığı 30 cinsiyet eşitliği savunucusu listesinde de yer aldı.

Öğrencilik yıllarında gençlik mücadelesi içerisinde yer alan Ataselim Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun kuruluş sürecinin ardından bir süre İstanbul temsilciliğini yaptığı platformun, sonrasında genel sekreteri oldu. Bu sırada dava takipten, veri raporlamaya, politika geliştirmeden, kitlesel protestoların düzenlenmesine kadar birçok görevde yer aldı. 8 Aralık 2019’da Şili’de başlayan dünyanın dört bir yanında gerçekleştirilen Las Tesis Protestosunu Türkiye’de ilk İstanbul’da gerçekleştirirken ‘Kadın cinayetlerini durduracağız’ ve ‘Asla yalnız yürümeyeceksin’ sloganlarını söylediği için 5 kadınla beraber polis tarafından ters kelepçe ile gözaltına alındı. 2021 yılında Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına Finlandiya Başbakanı Sanna Marin’in verdiği Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ödülünü temsilen aldı. Yine yıllar içerisinde pek çok ödülü platformu temsilen almıştır.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu