Ekonomi

EYT’yi kaçıranlar için yeni düzenleme var mı?

Milliyet’in haberine göre ekonomist Muhammet Bayram, 3600 gün, 4500 gün ve 5400 gün olarak kısmi emeklilik durumu olduğunu belirterek, “SSK’lılar için 3600 ve 4500 gün, kademeli yaş şartı ise 5400 gün olarak kısmi emeklilik. Bağ-Kur’lular, birlikte emekli olabilirsiniz” dedi.

Bayram özetle şunları söyledi:

“Kısmi emeklilik, tıpkı EYT maddesinde olduğu gibi, yaş koşulunu tamamen kaldırarak, yaş kuralını esneterek ve kaldırarak da sağlanabilir.

Yaş kuralı kaldırılmasa bile prim sayısı yetmiyorsa devletimiz borçlanma imkanı getirebilir, prim günleri tamamlanabilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kadınların emeklilik yaşının uzatılması olasılığına ilişkin açıklamalarda bulundu. Ev hanımlarının erken emekli olması bile söz konusuydu. Yatılı kadınların emeklilik primlerinin üçte birinin devlet tarafından karşılanacağını söyledi. Hanımlarımız 1/3 oranında daha kısa sürede emekliliklerini tamamlamaktadır.

Erken emeklilik kimleri kapsar?

Çocuk sahibi olan çalışan kadınlarımızın erken emekli olması da söz konusu olabilir. Kadınlarımızın çocuk sayılarına göre erken emeklilik söz konusu olabilir. Kadınların her çocuk için borç alma imkânı vardı. Toplam 2160 gün borçlanma söz konusu oldu. Her çocuk için 720 gün, toplamda 3 çocuğa kadar 2160 gün borçlanmaya konu oldu.

Aynı konudaki düzenleme ile birlikte çocuk sahibi olan kadınlarımızın erken emekli olması söz konusu olabilecektir.

habersungurlu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu