Haber

Çin ve ABD Dışişleri Bakanları Toplantıda Diyaloğun Önemini Vurguladı

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yaptığı görüşmede, “Çin ve ABD’nin diyalog kurması gerekiyor. Diyalogun sadece devam etmesi değil, aynı zamanda diyaloğun derinlemesine ve kapsamlı olması da gerekiyor.”

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, uzun zamandır beklenen görüşmeyi Washington’daki ABD Dışişleri Bakanlığı’nda gerçekleştirdi. Wang’ın 3 günlük ziyareti, çatışmayı önlemek için farklılıklarını yönetmeye çalışan iki stratejik rakip arasındaki bir dizi diplomatik anlaşmanın sonuncusuydu. Gezinin öncelikle Başkan Joe Biden ile Başkan Xi Jinping arasında Kasım ayında yapılması beklenen zirveye hazırlık amacıyla yapıldığı açıklandı. Toplantının basına açık bölümünde konuşan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, “Çin ve ABD’nin diyalog kurması gerekiyor. Diyalogun devam etmesi gerektiği kadar, diyaloğun da derinlemesine ve kapsamlı olması gerekiyor. Bu konuda” Bu şekilde diyalog yoluyla karşılıklı anlayışı artırabilir, yanlış anlamaları ve yanlış yargılamaları azaltabilir ve her zaman ortak zemini koruyabiliriz.” “Her iki tarafa da fayda sağlayacak işbirliğini sürdürerek genişlemeye ve istikrarı sağlamaya çalışabiliriz” dedi. Wang Yi, “İki ülke arasındaki ilişkilerdeki gerilemenin durdurularak istikrarın sağlanması ve ilişkilerin bir an önce sağlıklı, istikrarlı ve sürdürülebilir kalkınma yoluna dönmesi gerekiyor.” dedi.

Wang Yi, Çin-ABD ilişkilerinde her zaman sarsıntılar olacağını ve Çin’in de bunu doğal olarak kabul edeceğini belirterek, “Çünkü doğruyu yanlışı yargılamanın standardı kimin daha güçlü kollara sahip olduğuna ya da kimin sesinin daha yüksek olduğuna göre değil, kimin sesinin daha yüksek çıktığına göre belirleniyor.” Çin ile ABD arasında yapılan üç ortak deklarasyonun kararları o dönemin gelişmelerine dayanmaktadır.” Bunun ilerleme trendlerinin takip edilip edilmemesiyle ilgili olduğunu düşünüyoruz” dedi. ABD Bakanı Blinken, “Dışişleri Bakanının söylediklerine katılıyorum, hoş geldiniz” diyerek Wang Li’ye destek verdi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Haziran ayında Çin’i ziyaret etti. -WASHINGTON

civrilhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu