Haber

Çiftlikbank Davası Kapsamında Uruguay’da Yakalanan Osman Naim Kaya Türkiye’ye Getirildi

Emniyet Genel Müdürlüğü, Çiftlikbank’a yönelik 4 bin 559 kişinin mağdur edildiği davanın bir numaralı zanlısı Mehmet Aydın ile birlikte hareket ettiği gerekçesiyle Uruguay’da yakalanan Osman Naim Kaya’nın Türkiye’ye getirildiğini açıkladı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Interpol-Europol Daire Başkanlığı’ndan bugün yapılan açıklamaya göre; 4 bin 559 kişinin mağdur edildiği Çiftlikbank davasının bir numaralı zanlısı Mehmet Aydın’la birlikte hareket ettiği gerekçesiyle Uruguay’da yakalanan zanlı Osman Naim Kaya, dün gece Türkiye’ye getirildi. Kaya, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi. Polisten yapılan açıklama şöyle:

“Kamuoyunda ‘Çiftlikbank’ olarak bilinen sistemle ilgili olarak Interpol-Europol Daire Başkanlığımız, ‘suçtan doğan malvarlığının değerinin aklanması’, ‘suç eşleştirme amacıyla örgüt kurulması’, ‘bilgi sistemlerini kullanarak dolandırıcılık, bankalar veya kredi kuruluşlarını araç olarak kullanmak’ ve ‘tacir veya şirket müdürleri ile kooperatif yöneticilerini dolandırmak’ suçlarından aranan Osman Naim Kaya’nın tutuklanması için kırmızı bülten çıkarıldı. Bunun üzerine Uruguay İnterpol birimi ile irtibata geçilmiş ve bahse konu şahıs ülkemize iadesi yapılmak üzere tutuklanmıştır.Söz konusu şahıs 07.04.2023 tarihinde Uruguay’dan teslim alınmış ve 08.04.2023 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne teslim edilmiştir.”

Çiftlikbank davasında kardeşi Fatih Aydın’ın da aralarında bulunduğu 20 kişiyle birlikte yargılanan Mehmet Aydın, Temmuz 2021’de Brezilya’da yakalanarak Türkiye’ye getirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu