Ekonomi

BM: Acil gıdaya ihtiyacı olan insan sayısı 21,6 milyon arttı

Merkezi Roma’da bulunan Birleşmiş Milletler (BM) kuruluşlarından biri olan WFP, Gıda Krizleri Küresel Raporu’nun yıl ortası güncellemesini paylaştı.

Rapora göre 48 ülkede acil gıda yardımına ihtiyaç duyan kişi sayısı geçen yıla göre yüzde 10 arttı.

2022 yılından bu yana yüksek düzeyde akut gıda güvensizliği yaşayan insan sayısının 48 ülkede 21,6 milyon artarak toplam 238 milyona ulaştığı belirtildi.

Bunun nedeni, Bangladeş, Angola, Gana, Pakistan ve Nijerya da dahil olmak üzere çeşitli ülkelerde halihazırda savunmasız olan nüfus arasında kapsama alanının yüzde 16 oranında artmasının yanı sıra başka yerlerdeki kalıcı veya artan çatışma, güvensizlik, aşırı hava koşulları ve ekonomik şoklardır. bahsedildi.

“Dokuz ülkede durum kötüleşiyor”

Aralarında Sudan, Somali ve Burundi’nin de bulunduğu 9 ülkede 2022’den bu yana durumun kötüleştiği kaydedildi.

Raporda, bazı ülkelerde iyileşmeler kaydedilse de, uzun vadeli gıda krizleri ve yeni şoklar nedeniyle akut gıda güvensizliğinin 2023’te de ciddi düzeyde devam edeceği belirtildi.

İyileşme görülen ülkeler arasında Sri Lanka, Nijer ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin de yer aldığı ancak Nijer’de yaşanan son gelişmelerin bu durumu tersine çevirebileceği belirtildi.

Raporda veri elde edilememesinin de endişe kaynağı olduğu, 25 ülke veya bölgeden veri elde edilemediği belirtildi.

Raporda ayrıca acil gıda yardımına ihtiyaç duyan insanların neredeyse yüzde 70’inin gıda krizinin ilk 10 bölgesinde olduğu belirtildi.

pirazizajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu