Ekonomi

Biden Nisan ayında Japonya ve Filipinler liderleriyle zirve yapacak

ABD Başkanı Joe Biden, 11 Nisan’da Japonya Başbakanı Fumio Kishida ve Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr ile Beyaz Saray’da bir zirveye ev sahipliği yapacak. Toplantıda ekonomik ilişkilerin ve Hint-Pasifik bölgesine ilişkin çeşitli stratejik konuların ele alınması hedefleniyor.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre Pazartesi günü yaptığı açıklamada liderlerin “kapsayıcı ekonomik büyümeyi ve gelişen teknolojileri teşvik etmek, temiz enerji tedarik zincirlerini ve iklim işbirliğini ilerletmek ve Hint-Pasifik’te ve tüm dünyada barış ve güvenliği ilerletmek için üçlü işbirliğine” odaklanacaklarını duyurdu.

Yaklaşan bu zirve, Hint-Pasifik bölgesinin küresel jeopolitikteki öneminin ve ABD’nin Asya’daki kilit ortaklarıyla ittifaklarını güçlendirme çabalarının altını çiziyor. Görüşmelerin, ekonomik stratejiler, teknolojik gelişme ve temiz enerjiye doğru küresel değişimle uyumlu çevresel girişimler de dahil olmak üzere geniş bir konu yelpazesini kapsaması bekleniyor.

Liderlerin bölgesel işbirliğinin yanı sıra, özellikle Güney Çin Denizi gibi bölgelerde gerilimin devam etmesi nedeniyle güvenlik endişelerini de ele almaları muhtemeldir. Başkan Marcos geçen hafta ülkesinin egemenliğinin ve bölgesel yargı yetkisinin önemini vurgulamıştı; özellikle de Güney Çin Denizi’nde Çin ile ortak arama görüşmelerinin yeniden başlaması halinde bu konu gündeme gelebilir.

Üçlü zirve, Biden yönetiminin ortak zorluklar ve fırsatlar konusunda müttefiklerle temas kurmak üzere sürdürdüğü diplomatik çabaların bir parçası. Başkan Biden’ın 20 Mayıs 2023’te Japonya’nın Hiroşima kentinde düzenlenen G7 zirvesi sırasında Küresel Altyapı ve Yatırım Ortaklığı etkinliğine katılımı da dahil olmak üzere bir dizi uluslararası katılımını takip ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

serinhisar-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu