Ekonomi

Bakan Kurum, Bağcılar mitinginde duyurdu: Kentsel dönüşüme savaş açtılar

Bağcılar Meydanı’ndaki mitingde konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Murat Kurum, ”Biz sadece 2022’de 164 bin yeni konut yaparken onlar; kentsel dönüşüme karşı yardım kampanyaları ve mitingler düzenlediler. Riskli bölge kararlarını mahkemelerle iptal ettiler. Buradan tüm açıklığımla milletimize sesleniyorum. Tüm dönüşüm alanlarını böldüler. Meral Akşener Beykoz Tokatköy’de, CHP’li Engin Özkoç Hendek’te, İBB Başkanı Esenler ve HDP’li milletvekilleri İstanbul Tozkoparan’da kentsel dönüşüme savaş açtı.söz konusu.

Bakan Kurum, “Bu meydandaki coşku, sevgi ve muhabbet bizi sevindirse de yüreğimiz hüzünlü. Çünkü Kahramanmaraş merkezli depremde 50 binden fazla kardeşimizi kaybettik. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 120 bin konutumuzun temelini atarak ilk konutlarımızı hak sahibi kardeşlerimize teslim ettik. 11 ilimizdeki tüm kardeşlerimize söz verdik. Şimdi o sözü burada tekrarlıyoruz: İnşallah 1 yıl içinde 319 bin konut, toplamda 650 bin konut yapıp hak sahiplerimize teslim edeceğiz. Bunu Bağcılar ve aziz milletimizle birlikte başaracağız. Bunu liderimiz, genel liderimiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde hep birlikte başaracağız.”dedi.

TOPLAM BAŞVURU SAYISI 49 BİN 597’YE ULAŞTI

Bakan Kurum, “Ülkemiz bir şoklar ülkesi, İstanbul bir şoklar şehri. Bize düşen görev, aziz İstanbul’umuzu, aziz Bağcılar’ımızı depreme karşı dayanıklı kılmaktır. Bağcılar’ı kentsel dönüşümün merkezi yapmak. Bağcılar her zaman Türkiye’nin yanında olmuştur. Bağcılar’a, sizlere, hanımlarımıza ve gençlerimize borcumuz var ve bu borcu ödemek için elimizden geleni yapacağız. Yarım Biz kampanyamızın üçüncü gününde İstanbul’da 301 bin 500 bağımsız bölüm için yapılan toplam başvuru sayısı 49 bin 597’ye ulaştı. Bağcılar’da şu anda başvuru sayısı 2 bin 938. Milletimizin kararlı olduğuna inanıyorum. 29 Mayıs’a kadar bu sayının daha da artacağına inanıyorum. Şu anda Bağcılar’da 10 riskli bölgede 33.927 riskli yapı bulunuyor. Burada yaklaşık 150 bin vatandaş yaşıyor. Yani bizim Bağcılar’da; Bir an önce bu binaları dönüştürmemiz gerekiyor.”ifadeleri kullandı.

HAYALLERİ BİLE BİZİM EYLEMLERİMİZİN GÖSTERDİĞİ NOKTAYA ULAŞAMIYOR

Bakan Kurum, ‘İnşa edeceğiz’ diyoruz. Bu millete karşı görevini yapamayanlar, verdiği sözü tutmayanlar ne diyor? ‘1.5 milyon konutu nasıl yapacaksınız, insanları nasıl taşıyacaksınız?’ onlar söylüyor. Peki her zaman ne diyoruz? Onların hayalleri bile bizim eylemlerimizin ulaştığı noktaya ulaşamaz. Tabii sorumlu olduğu yerleri ziyaret etmeyenler; İstanbul’da neler yapılabileceğini görmeleri, anlamaları mümkün değil. İstanbullulara kentsel dönüşüm sözü verip de tutmayanların dönüşümden bahsetmesini yersiz buluyoruz. Yapılmaz dedikleri her projeyi yaptık çok şükür. Biz 21 yılda Türkiye’de 3 milyon 300 bin konutu dönüştürürken onlar ne yaptı biliyor musunuz? Meslek odalarıyla dönüşümü tıkadılar, gürültü yaptılar, sorun çıkardılar. Biz; 39 ilçemizde yüzbinlerce konutu dönüştürürken, proje üretirken ve anahtar teslim teslim ederken; İstanbul’un en büyük 9 ilçesi ve 48 mahallesindeki çalışmaları durdurmaya çalıştılar.söz konusu.

KENTSEL DÖNÜŞÜMLE SAVAŞ

Bakan Kurum, ”Daha 2022’deyiz; 164 bin yeni yuva inşa ederken; kentsel dönüşüme karşı yardım kampanyaları ve mitingler düzenlediler; riskli alan kararlarını mahkemelerle iptal ettiler. Buradan tüm açıklığımla milletimize sesleniyorum. Tüm dönüşüm alanlarını böldüler. Meral Akşener Beykoz Tokatköy’de, CHP’li Engin Özkoç Hendek’te, İBB Başkanı Esenler ve HDP’li milletvekilleri İstanbul Tozkoparan’da kentsel dönüşüme savaş açtı. Bakanlar Kurulu’nun 21 yılda açıkladığı 279 riskli bölge kararından 81’ine 800’den fazla dava açan bu çetedir. 21 yenileme alanının 4’üne 23 dava açan zihniyet bu. 181 kentsel dönüşüm alanının 34’ünü durduran zihniyet bu çağ dışı CHP zihniyetidir. Bu aziz millet her şeyi apaçık görür; Bu zihniyeti 14 Mayıs’ta sandıkta tokatlayacaktır.”ifadeleri kullandı.

Bakan Kurum, “Görüş ortada, bir yanda ‘Yükselen Anadolu’ diyen Cumhurbaşkanımız, diğer yanda Türkiye için tek bir vizyonu olmayan Kemal Kılıçdaroğlu, bir yanda millet için. ; İnşa edenler var, diriltenler var. Bir yanda boş vaatler verenler var, Türkiye’yi 100 yıl geriye götürmek isteyenler var. Bir yanda ”Sözünde durmayanlar var.” İstanbul’da 5 yılda 100 bin konut.” Öte yandan bu ülkeye milyonlarca yeni konut kazandıran Cumhurbaşkanımız AK Parti var.dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu