Ekonomi

Avrupa’da banka hisseleri toparlanıyor

Avrupa’da Stoxx 600 Bankacılık Endeksi, TSE’deki 14,40 prestijiyle yüzde 1,3 artarak 141 puana yükseldi.

Almanya’nın en büyük pazar payına sahip bankası Deutsche Bank’ın hisseleri, Cuma günü yüzde 11’den fazla değer kaybettikten sonra bugün yaklaşık yüzde 5 artışla işlem görüyor. Diğer Alman bankası Commerzbank’ın hisseleri ise yaklaşık yüzde 4 arttı.

İspanyol Santander ve İngiliz bankası Barclays’in hisseleri de yüzde 1 değer kazandı.

Ortada, kamu sigorta şirketi BGV Badische Versicherungen’in kuruluşunun 100. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Bundesbank Lideri Joachim Nagel, Avrupa bankacılık ve finans sisteminin “dayanıklı ve iyi konumlandırılmış”dedi ki.

Bankacılık bölümünün Avrupa’da güçlü sermaye ve likidite pozisyonlarına sahip olduğunu belirten Nagel, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) muhtemelen piyasa paniğini bastırmak için önlemler alacağını belirtti.

Almanya Şansölyesi Olaf Scholz da Deutsche Bank’ın hisselerindeki sert değer kaybının ardından bankanın çok kârlı bir banka olduğunu ve endişelenmeye gerek olmadığını söyledi.

ABD’nin 16. büyük bankası olan ve 10 Mart’ta kayyum atanan SVB, 2008 küresel mali krizinden bu yana en büyük iflaslarından biri oldu. Söz konusu iflas, 9 gün sonra İsviçre bankası Credit Suisse’in rakip UBS tarafından acilen devralınmasına yol açtı. Credit Suisse’deki kriz, Avrupa’daki bankaların hisse fiyatları üzerinde baskı oluşturdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu