Ekonomi

ABD’de tarım gelirleri artan maliyetler nedeniyle 2024’te %25,5 düşecek

ABD Tarım Bakanlığı (USDA), 2024 yılı için ABD tarım gelirlerinde önemli bir düşüş öngörüyor ve nominal dolarda %25,5 düşüşle 116,1 milyar dolara gerilemeyi, önceki yıla göre yaklaşık 40 milyar dolar düşüş bekliyor. Bu düşüş, net çiftlik gelirinin 2022’de rekor seviyeye ulaştıktan sonra 2023’te yaklaşık 30 milyar dolar azalmasının ardından geldi. USDA’nın varsayımı, net çiftlik gelirinin enflasyon dikkate alındığında önceki yıla göre 43,1 milyar dolar veya %27,1 azalacağını gösteriyor. hesap.

Gelirde beklenen düşüş, azalan doğrudan devlet ödemeleri, artan üretim maliyetleri ve tahıl ve yağlı tohumlarda aşırı arz gibi faktörlerin bir kombinasyonuna bağlanıyor; bu durumun mahsul fiyatlarını son yıllardaki en düşük seviyelere çekmesi bekleniyor. Azalan ek program ödemeleri ve kesintili afet yardım programları nedeniyle doğrudan devlet ödemelerindeki azalmanın %15,9 oranında, toplam 10,2 milyar dolar olacağı varsayılmaktadır.

Çiftçinin yaşadığı maddi sıkıntının yanı sıra üretim maliyetleri de artıyor. USDA, toplam çiftlik borcunun 2022’den 2023’e kadar yüzde 5 artacağını ve 2024’te yüzde 5,2 daha artacağını varsayıyor. Ayrıca, operatörün konut masrafları da dahil olmak üzere toplam maliyetlerin 2024’te 2023’e göre yüzde 3,8 daha yüksek olacağı iddia ediliyor. Özellikle canlı hayvan ve kümes hayvanı alımına ilişkin harcamalar ile personel maliyetlerinde en önemli artışların yaşanması bekleniyor.

Bu finansal zorlukların etkileri bireysel çiftliklerin ötesine uzanabilir ve özellikle çiftçilerin yeni makine veya arazi gibi büyük varlıkları satın alma konusunda daha temkinli olabileceği göz önüne alındığında, daha geniş kırsal ekonomiyi etkileyebilir. Bu, tarımın karşı karşıya olduğu ekonomik baskılara daha fazla dikkat çekebilecek bir başkanlık seçim yılında geldiği için özellikle dikkat çekicidir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

cal-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu