Haber

ABD, Güney Kore ve Japon liderler, Kuzey Kore tehdidi ve Hint-Pasifik işbirliğini görüşmek üzere bir araya geldi

ABD, Güney Kore ve Japonya’nın YENİ başkanları, Kuzey Kore’nin oluşturduğu tehdidi ve Hint-Pasifik’teki işbirliklerini görüşmek üzere 18 Ağustos’ta ABD Başkanı Joe Biden’ın ev sahipliğinde bir araya gelecekler.

Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre yaptığı yazılı açıklamada, Biden’ın 18 Ağustos’ta Japonya Başbakanı Kishida Fumio ve Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk-yeol’u Washington DC yakınlarındaki “Camp David” kampüsünde ağırlayacağını belirtti.

Biden, Yoon ve Fumio’nun üçlü liderler zirvesinde ilişkilerde “yeni bir dönemi” kutlayacaklarını kaydeden Jean-Pierre, başkanların ASEAN ve Pasifik ile bağları güçlendirmek de dahil olmak üzere Hint-Pasifik ve ötesindeki iş birliğini genişletmeyi görüşeceklerini kaydetti. Adalar, Kuzey Kore’nin oluşturduğu tehdidin yanı sıra.

Jean-Pierre, “Zirve, küresel ve bölgesel güvenlik sorunlarının ele alınması, kurallara dayalı bir uluslararası düzenin teşvik edilmesi ve ekonomik refahın desteklenmesine yönelik ortak üçlü vizyonu ilerletecektir.” sözünü kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu