Ekonomi

AB, afetlerle mücadele kapsamında Türkiye ve 7 üye ülkeye 106 milyon Euro tahsis edecek

Avrupa Birliği (AB), doğal afetlerle mücadele kapsamında acil tıbbi müdahale grubu kurulması amacıyla Türkiye ve 7 AB üyesi ülkeye 106,2 milyon Euro tahsis edecek.

AB Komitesi’nden yapılan açıklamaya göre, Türkiye dışında tamamı AB üyesi olan Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Lüksemburg, Portekiz ve Romanya, “rescEU” adı verilen afet mekanizması kapsamında “acil sağlık ekipleri” kuracak.

Bu girişimin amacı, büyük doğal veya insan kaynaklı afetlerden etkilenen insanlara acil tıbbi desteği artırmak olacaktır.

Göreve 2024’te başlayacaklar

Proje ile kurulacak 3 acil tıp ekibi, cerrahi müdahale ve tıbbi teşhis hizmeti verebilecek kapasitede olacak. Ayrıca 17 özel bakım grubundan oluşan sağlık personeli ağır bakım, yanık tedavisi, hasta transferi, ileri tanı, anne ve çocuk desteği, rehabilitasyon, ruh sağlığı desteği, ortopedik tedavi, laboratuvar, oksijen ve telekomünikasyon destek hizmetleri verecek.

Acil tıbbi müdahale grupları 2024 yılının prestijiyle kademeli olarak göreve başlayacak. Bu gruplar çeşitli afet senaryolarına karşı hazırlıklı olacak. Acil durumlarda mevcut sağlık tesislerinin yetersiz kalması durumunda ekipler otonom olarak görev yapabilecek ve ulusal sağlık sistemlerine destek sağlayabilecektir.

Yeni yapı, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Avrupa Sivil Koruma Mekanizması havuzunda yer alan 15 acil tıbbi müdahale ekibinin tamamlayıcısı olarak oluşturulacak. Türkiye, AB mekanizmasına 2015 yılında katılmış ve nihayet 6 Şubat’taki sarsıntıların ardından mekanizmayı devreye sokmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu