Yaşam

24. Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali Sona Erdi

24. Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür Sanat Festivali kapanış özel gösterisi ile sona erdi.

Dünya Festivaller Birliği tarafından 8 kez üst üste “Dünyanın En İyi Kültür Sanat Festivali” seçilen ve 24 yıldır devam eden Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür Sanat Festivali; Uluslararası Heykel Sempozyumu, Uluslararası Fotoğraf Yarışması, Uluslararası Altınköprü Halk Dansları Yarışması, Uluslararası El Sanatları Atölyesi, Uluslararası Çocuk El Sanatları Atölyesi, Uluslararası Mozaik Atölyesi ve Uluslararası Kukla Standı gibi etkinliklere ev sahipliği yaptı.

Altınköprü Memleketler Arası Halk Oyunları’nın ortak projesi olan ve final gecesinde sahnelenen “Asrın Destanı”nın kapanış özel gösterisi amfi tiyatroyu dolduran binlerce seyirci tarafından büyük beğeni topladı. Gösterinin ardından Uluslararası Altınköprü Halk Dansları Yarışması’nda yarışan ülkelerin ödül töreni gerçekleştirildi. Ülkelerin dans gruplarının yarıştığı Uluslararası Altınköprü Halk Dansları Yarışmasında Bulgaristan birinci, Şili ikinci, Güney Afrika üçüncü oldu.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Cumhuriyetin 100. yıl kutlamaları kapsamında bu yıl festivale 100 ülkenin davet edildiğini belirterek, şunları söyledi:

“Cumhuriyetimizin 100. yaşına bastığı 2023 yılında 100 ülkenin sanat elçileri ile Büyükçekmece’deki tarihi köprü üzerinde İstanbul’da halkı selamlamak, bir kültür şöleni sunmak ve kültürel etkinlikler sunmak bizler için büyük bir mutluluk ve mutluluktur. Uluslararası İstanbul Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali” “Etkinliğe katılan 1550 sanat elçisi ve heyet üyelerimize teşekkür ederim. Bizim ideolojimiz, Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ideolojisidir. Yurtta sulh, cihanda sulh.” Bu festivalin ana teması da buradan çıktı.”

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu